28 березня в УжНУ, в Археологічному музеї імені проф. Е. Балагурі відбулося офіційне відкриття міжнародного проєкту DRANICA.24 – «Промоція деревʼяних виробів як елементів нематеріальної культурної спадщини Карпатського Єврорегіону. Технічний посібник з традиційної обробки деревини». Його мета — популяризація традиційних технік деревообробки в Карпатському Єврорегіоні та зміцнення транскордонного співробітництва.
Проєкт реалізується за ініціативи Торгово-промислової палати повіту Марамуреш (Румунія) у партнерстві з Музеєм Марамуреш, Ужгородським національним університетом (Україна) та Університетом Мішкольца (Угорщина). Його співфінансує програма INTERREG VI-A NEXT Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна.
Збереження ремесла та культурної ідентичності
Учасники заходу наголосили на важливості документування традиційних деревообробних технік та створення умов для їх передачі новим поколінням. За словами проректорки УжНУ Мирослави Лендьел, ініціатива є частиною міжнародного співробітництва, яке відкриває Україні можливості інтеграції у європейський простір:
«Починаючи з попереднього десятиліття Україна отримала можливість брати участь у програмах транскордонного співробітництва в Європейському Союзі. Наразі це так звані програми сімейства «INTERREG VI-A NEXT», які стосуються транснаціональної територіальної співпраці. Наш університет досяг великих успіхів у таких діяльностях і в цьому періоді ми виграли аж шість проєктів, DRANICA.24 є одним з них» — зазначила Мирослава Лендьел.
Комунікаційний менеджер проєкту, керівниця відділу міжнародних зв`язків УжНУ Оксана Свєженцева додала: «Ми плануємо досліджувати та документувати традиційну деревообробку, створювати майданчики для передачі знань через майстер-класи та заходи, популяризувати наших митців та зберігати спадщину. Це допоможе підвищити обізнаність про культуру регіону, розвивати культурний туризм і налагоджувати зв’язки між деревообробниками, туристами та місцевими жителями. Крім того, надзвичайно приємно, що саме такі проєкти сприяють подоланню комунікаційних бар’єрів, розширенню можливостей та налагодженню взаємодії між країнами».
Наукова база та перспективи розвитку
У межах DRANICA.24 буде створено технічний посібник з традиційної обробки деревини, який міститиме опис старовинних інструментів та технологій.
До дослідницької частини залучена команда науковців УжНУ, серед яких доценти Надія Керецман, Володимир Гуцул, Павло Леньо, Юрій Славік та інші фахівці. Як пояснив Павло Леньо:
«Цей проєкт, як вже було сказано, об’єднує дослідників, збирачів цієї мудрості кількох сусідніх країн. Ми звикли до такої концепції, що держави існують окремо одна від одної, проте разом вони становлять єдиний Карпатський басейн/регіон, який традиційно був багатий своїми лісами. Попри активну вирубку лісів протягом останніх 100 років, вони все ще залишаються головним, а можливо, навіть найбільшим багатством краю. Ми прагнемо відшукати старовинні традиції, популяризувати ті, що залишилисяі, можливо, допомогти тим, хто раніше не працював у цій сфері, знайти своє покликання».
До грудня 2026 року проєкт має на меті організувати: 5 міжнародних воркшопів в Угорщині, Румунії та Україні, 3 національні майстер-класи, 1 міжнародний фестиваль у Румунії із серією майстер-класів, онлайн-комунікаційну кампанію, вебсайт та сторінку у Facebook, Видання посібника з деревообробки.
Як стверджують учасники проєкту, DRANICA.24 — це не лише про культуру та ремесла. Це про збереження регіональної спадщини, налагодження зв’язків між країнами та створення можливостей для розвитку місцевих громад. Завдяки цьому проєкту Карпати збережуть свою унікальну історію, а деревообробники отримають нові перспективи для співпраці та творчості.
ПравдаЄ