Документалістка Оксана Карпович змішує перехоплені телефонні розмови російських солдатів зі зображеннями завданих ними руйнувань, показуючи, як і чому відбувається війна в Україні

Відчуття передчуття пронизує документальний фільм «Перехоплені» з перших кількох кадрів, вказуючи глядачам, що вони ось-ось побачать щось зловісне. Документалістка Оксана Карпович показує мирні кадри дітей, які граються надворі, і щебетання птахів удалині. У саундтреку також можна почути зловісні записи, не зовсім музику, а слабкі звуки, схожі на сирену, які сповіщають про тему фільму. У цьому унікальному фільмі використовуються моторошні зображення руйнування, які поєднуються з голосами телефонів, щоб задокументувати життя українців і російських солдатів, які напали на їх батьківщину. Про це йдеться в оглядах американських видань Variety та IndieWire, переказ яких пропонує Foreign Ukraine.

Основним джерелом у фільмі Карпович є телефонні дзвінки російських солдатів, які українські силовики перехоплювали у період з березня по листопад 2022 року. Доповнюють ці розмови приголомшливі зображення покинутих будинків, порожніх доріг і загальних наслідків війни в Україні, зафіксованих оператором Крістофером Нанном. Однак те, що надає «Перехопленим» унікальної якості та робить їх таким проклятим твором документального кіно, — це аудіовимір, поєднання оригінальних композицій від NFNR і приголомшливих звукових ефектів, розроблених Алексом Лейном. Незважаючи на те, що режисери створили фільм для посилення звукового супроводу та додання зловісної атмосфери зображенням, ці ефекти мінімальні, тому глядачі стають свідками російського вторгнення в Україну так, ніби ми там були.

Це непросте поєднання зображення та звуку ґрунтується на власному досвіді Карпович як продюсерки Al Jazeera в Україні, коли почалося вторгнення у березні 2022 року. Її посада надала їй доступ до незліченних годин розмов між піхотинцями-окупантами та їхніми родинами вдома. Ці телефонні розмови — між чоловіками та дружинами, синами та батьками, батьками та дітьми — варіюються від спантеличених до варварських. Деякі з чоловіків не впевнені, де вони знаходяться або куди вони йдуть далі; у них немає іншого вибору, як виконувати накази. Інші, тим часом, мають намір знищити «хохлів».

У цих розмовах є насильство, але образи, з якими вони (не)відповідають, як правило, спокійні. Діти граються на імпровізованих гойдалках. Сусіди шикуються в чергу, щоб поділитися їжею. Кадри дітей і дорослих, які однаково дивляться з вікон вітальні, замислені. Однак міста, де були зняті ці кадри, також мають на собі синяки масового конфлікту. На довгі відрізки Карпович розміщує камеру у напівзруйнованих будинках, стіни яких рознесло артилерією. Жорстокість кожного зображення міститься в його відлунні — воно живе в минулому цих рухомих картинок, десь в уяві, але його жахливі наслідки стають ще більш реальними (і складнішими) завдяки накладеним записам.

Незважаючи на те, що «Перехоплені» — це твір зі жахливою тишею, це також фільм про рух. Знімальна група фільму перетинає сільські пейзажі під похмурим небом, по слідах військових машин, залишених у мокрій багнюці. Однак кадр часто втілює рух транспортного засобу, який спочатку залишає такі шрами на землі. У ранній сцені камера встановлена на башті танка; величезний ствол гармати виступає ніби з поля зору глядачів, вторгаючись у пишний ландшафт. Це зображення з’являється лише один раз, але воно йде рука об руку зі швидкоплинними кадрами зламаних і покинутих військових машин, що стоять на окремих дорогах, і повторюються, як нервовий тик. Привид бойової машини завжди присутній. Коли камера їздить між селами, відблиски у куточках ледь помітних лобових стекол гуркочуть і вібрують, ніби ступені танків трясуть землю.

Теми обговорення між солдатами та їхніми близькими варіюються від політики до щоденних пайків, але вони підкреслюються випадковою дегуманізацією та образою. Стилістичне напруження фільму між образами прожитого життя та безтілесними голосами, які передвіщають смерть, з’єднує крапки між ідеологією та дією, між пропагандою та кровопролиттям. Але при видаленні результату з нашого поля зору — точні моменти рішення; спущених курків; воїнів, що стали вбивцями; перетворення мирних жителів на трупи; — Карпович створює військовий фільм, у якому політика та механіка війни витісняють її зображення, а отже, її кінематографічну фетишизацію. Якщо вислів Трюффо про те, що він ніколи не дивився «антивоєнного фільму», досі був правдивим, тепер ця ідея цілком і справді розвіяна.

Приглушене клацання та відлуння, які чути на мобільних телефонах, додають ще один шар звуковому ландшафту. Аудиторія підслуховує неприкрашені розмови, зі знятими масками співрозмовників, викладаючи їхні справжні почуття та ставлення: надію, тривогу, розгубленість, любов, ненависть і фанатизм. Бійці розповідають про хвилювання за те, як вижити на війні, про те, як повернутися додому. Про подарунки говорять із радістю та піднесенням; вони навіть приймають запити від членів сім’ї. Проте потворна правда за всім цим також розкрита. Ці російські солдати безтурботно говорять про вбивства та трупи, а їхні матері та подруги спонукають їх грабувати все, що можна взяти. Етнічні образи та інші принизливі фрази доповнюють ці розмови та показують, що, аби безрозсудно вбивати інших людей, їх потрібно спочатку дегуманізувати. Так багато емоцій і причин, які починають війну і підживлюють її довголіття, розкрито.

Ці звуки супроводжують образи, не менш внутрішні. Є порожні будинки та квартири, повністю та частково зруйновані. Камера ковзає по безлюдних багнюких стежках і нерівних асфальтованих дорогах, де ніде немає ознак життя. Іноді на краю кадру з’являється гармата бойового танка, кидаючи глядачів у самий центр цих звірств. Тиша пронизує, вловлюючи повільність життя під час війни. Зараз спокійні часи, пронизані загрозою насильства, яка ніколи не показується, лише руйнівні наслідки. Камера залишається нерухомою, тому можна отримати повну інформацію про пошкодження.

Крім того, «Перехоплені» пропонує запасний психологічний портрет солдатів на війні. Зібране безпосередньо з їхніх розмов, це чесне зображення того, як зникає співчуття та бере гору злоба. Це також політичний знімок, який показує, як і віра у пропаганду, і розчарування у лідерах можуть співіснувати і призводити до апатії. Далі у фільмі починають з’являтися українці, які намагаються повернутися до свого життя.  Витрачати півтори години на міркування про безглуздість людської поведінки не для слабкодухих. Повторюваність цих зображень може викликати хвилювання та неспокій. Але саме тому візія Карпович справляє такий сильний вплив. У часи щоденних образів війни у вечірніх новинах і соціальних мережах, «Перехоплені» показує загалом, чому триває війна, і, зокрема, як українці переживають це вторгнення.

Foreignukraines.