Нелегальний обіг тютюнових виробів – торгівля цигарками, за які підприємці не сплатили податки, або підробили тютюнові вироби самотужки. За останні пів року правоохоронці в рамках роботи Міжвідомчої робочої групи вилучили майже 14,4 мільйона пачок нелегальних сигарет. Лише з них до бюджету не надійшло понад 706 млн грн податків. 

Найчастіше – 32% за даними Кантар Україна, підробки сигарет виготовляють  з липовими акцизними марками. З них 14% “крутять” саме в Україні, а 18% – це  псевдовиробники із закордоння: Юнайтед Тобако, Маршалл Файнест Тобако і VK Tobacco FZE. Інші 68% підроблених брендів міжнародних тютюнових компаній не мали підроблених акцизних марок.

Згідно з цим же дослідженням, в Україні найбільше нелегально продавали продукцію Винниківської тютюнової фабрики (57% порушень) та Юнайтед Тобако (20%). Найпоширенішими нелегальними брендами були Compliment (45%), Marshall (15%), Lifa (9%), Brut (6%), Urta (6%) та Man (2%).

Серед основних причин нелегальної торгівлі – підвищення акцизів на тютюнові вироби, що зрештою призвело до значного подорожчання легальних цигарок. 

Антон Вдовиченко
Антон Вдовиченко

Заступник керівника Підрозділу детективів ТУ БЕБ у Закарпатській області Антон Вдовиченко, наголошує: “Була створена міжвідомча робоча група. До її складу увійшли Бюро економічної безпеки України, Державна податкова служба України, Державна митна служба України, Державна аудиторська служба України та інші правоохоронні органи. Координацію роботи групи здійснює Бюро економічної безпеки. За даними Kantar Україна, на початку 2024 року рівень нелегальної торгівлі тютюновими виробами вперше знизився до 19,1% проти 25,7% наприкінці 2023 року. Згідно з даними Kantar Україна податкові втрати у Державний бюджет України у 2023 році від нелегального ринку тютюнових виробів оцінюється на рівні 23.5 млрд грн (610 млн доларів США)”.

У кожному випадку виявлення нелегальної торгівлі тютюновими виробами правоохоронці починають досудове розслідування за статтею 204 Кримінального кодексу України. Ця стаття передбачає покарання за незаконне виготовлення, придбання, зберігання, збут та транспортування тютюнових виробів з метою продажу. Також правоохоронці з’ясовують, звідки взялися ці нелегально виготовлені вироби та конфісковують їх. 

Заступник керівника Підрозділу детективів ТУ БЕБ у Закарпатській області розповідає: “Детективи у 2024 році з незаконного обігу вилучили тютюнових виробів (сигарет, електронних сигарет) вартістю орієнтовною 8,5 млн грн. Скерували до суду 16 обвинувальних актів у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст. 204 КК, серед яких 4 обвинувальні акти за ст.204 у сукупності із ст.199 КК України (тобто підробка марок акцизного податку)”.

Кримінальна відповідальність та покарання 

В Україні за незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування тютюнових виробів передбачені суворі покарання. Перше порушення карається штрафом від 85 до 170 тисяч гривень та конфіскацією товарів. Якщо порушення повторюється, це може призвести до ув’язнення на строк від 3 до 5 років.

Незаконне виготовлення тютюнових виробів, що загрожує життю та здоров’ю людей, карається ув’язненням від 8 до 10 років. За контрабанду тютюнових виробів передбачені штрафи від 340 до 680 тисяч гривень або ув’язнення на строк від 3 до 6 років.

Якщо контрабанда вчинена групою осіб або за участю службових осіб, штрафи збільшуються до 2 мільйонів гривень, а термін ув’язнення – до 11 років. За організовану контрабанду передбачено ув’язнення на строк від 10 до 12 років.

Боротьба з нелегальною торгівлею тютюновими виробами

Питаннями контролю нелегальної торгівлі у Закарпатській області займаються декілька структур: Територіальне управлінням БЕБ у Закарпатській області у співпраці з Прикордонною службою України, органами Національної поліції України та СБУ з питань виявлення та своєчасного реагування на виявлені факти незаконної торгівлі тютюновими виробами. Також заходи протидії нелегальній торгівлі тютюновими виробами проводять у межах діяльності спільних робочих груп, утворених правоохоронними органами області за координації Закарпатської обласної прокуратури.

Протидія контрабанді – компетенції Державної прикордонної служби. 

Нелегальне переміщення тютюнових виробів через кордон України відбувається приховано на автомобільних та залізничних пунктах пропуску. В автомобілях тютюн ховають у спеціальних схованках, а на залізничних пунктах – у сипучих вантажах. Трапляється, коробки з тютюном закопують у вантаж, і після перетину кордону їх “відкопують” на певних станціях або ж по дорозі. Потім їх доставляють на склади для подальшого розповсюдження та продажу.

За такою ж схемою працюють і в Україні. Нелегально виготовлені сигарети поширюються серед місцевого населення в прикордонних районах і в інших частинах країни.

Заступник начальника головного оперативно-розшукового відділу 94-го прикордонного загону, розповідає: “Люди вдаються до таких хитрощів: ввозять в Україну частинами промислове обладнання, деколи вони його декларують і ввозять офіційно через державний кордон. Можуть частинами ввозити це обладнання, так само і з приховуванням десь від прикордонно-митного контролю на в’їзді. Потім збирають це обладнання і ставлять в складських приміщеннях так звані лінії по виготовленню цих виробів. Виготовляють повноцінно партії сигарет, але незаконно. Продукція дуже схожа на оригінали відомих брендових марок. Вони дешевші, відповідно користуються попитом серед місцевого населення”. 

Відповідальність

Згідно з Митним кодексом, якщо переправляють невеликі партії контрабандних тютюнових виробів, то за це передбачена адміністративна відповідальність. Санкції включають конфіскацію контрабандного тютюну та транспортного засобу, якщо він використовувався для приховування товару від прикордонно-митного контролю. Після цього справа передається до суду. Суд вирішує, чи конфіскувати транспортний засіб або повернути його власнику, залежно від обсягу контрабанди. У випадку великих партій, зазвичай конфіскують і товар, і транспортний засіб, а також накладають штраф у розмірі вартості вилученого товару.

За продаж незаконно виготовлених тютюнових виробів на території України передбачена кримінальна відповідальність за статтею 204 Кримінального кодексу. Незаконне виготовлення або придбання тютюнових виробів зазвичай карається штрафом або позбавленням волі на строк до п’яти років, залежно від тяжкості порушення.

Дозволено

Відповідно до Статті 230 Митного кодексу України, на борту транспортного засобу, що здiйснює мiжнародний рейс i прибуває на митну територiю України або вiдбуває з неї, дозволяється ввозити та вивозити для споживання особами, якi перебувають на його борту, алкогольнi напої i тютюновi вироби з розрахунку споживання однiєю особою на добу за нормами, що встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну фiнансову полiтику.

Заступник начальника головного оперативно-розшукового відділу 94-го прикордонного загону роз’яснює: “ Контрабанда не йде всередину України. Тютюної вироби всі йдуть на вихід з України. Тому що в нас створюються контрафактні тютюної вироби (підроблені або нелегально виготовлені тютюнові продукти, які порушують права на інтелектуальну власність або вимоги законодавства). Вони йдуть по середній ціні дешевше, ніж вироби відомих брендів. І, відповідно, їх переміщують з метою подальшого збути на території країн ЄС. Вигода виходить приблизно в півтора-два рази. Якщо, наприклад, у нас ящик тютюнових виробів коштує близько 400 доларів, то в країнах ЄС його вартість десь 600 доларів. Тільки на одному ящику виходить близько 200 доларів прибутку”.

Протидія 

Держприкордонслужба здійснює огляд транспортних засобів в пунктах пропуску, як легкових транспортних засобів, так і вантажних. Застосовуються рентгено-скануючі системи в залізничних пунктах пропуску та автомобільних. Також оперативні працівники оглядають вантажівки, фірми, які раніше потрапляли в поле зору щодо незаконного переміщення тютюнових виробів. 

Спекуляції бувають різні: підробляють марки акцизного податку, створюють вигляд товару, який нібито прийшов процедуру оподаткування та отримав марки акцизного податку. За це передбачена кримінальна відповідальність.

Методи перевірки марки акцизного податку 

Часткові ознаки підробки можна визначити візуально через водяні знаки, спеціальні захисні елементи, проте офіційно висновок може надати тільки експерт. Тому, коли фахівці попередньо визначають, що марки акцизного податку можуть бути підробленими, після вилучення товару все одно надсилають слідчим бюро економічної безпеки на експертизу, і вже експерт своїм висновком дає достовірну інформацію, чи вони підроблені, чи ні. Від цього висновку залежить подальша кваліфікація статті кримінального кодексу.

Сфера нелегального обігу тютюнових виробів розвивається  та видозмінюється разом із вдосконаленням способів відстеження з боку правоохоронних органів. Контрабанда тютюнових виробів – це велика економічна та соціальна проблема держави. Країна втрачає мільярди через недоотримання податків та акцизу. Крім того, контрабандні тютюнові вироби можуть бути більш небезпечними для здоров’я, оскільки їх виробництво та умови зберігання не контролюються.

Для того щоб подолати контрабанду тютюнових виробів, потрібно використовувати комплексний підхід. Економічні методи, скажімо, вирівнювання цін, повинні поєднуватися з посиленими заходами контролю та відповідальністю. Тільки таким чином можна зменшити привабливість нелегальної продукції та забезпечити надходження податків до державного бюджету.

Текст: Тетяна Лесюк, відео: Юлія Дердюк